Najlepsze akcesoria do rozszerzania diety dziecka. Co wybrać?

Najlepsze akcesoria do rozszerzania diety dziecka. Co wybrać?

Jakie akcesoria do karmienia wybrać? Produkty, które ułatwią Ci rozszerzanie diety Twojego maluszka.

Karmienie niemowląt po 6 miesiącu — Akcesoria do rozszerzania diety — Czego naprawdę potrzebuję?

Po osiągnięciu szóstego miesiąca życia Twoje dziecko jest gotowe na poznawanie pierwszych smaków. Dziecko uczy się gryzienia, żucia, łapania jedzenia oraz precyzyjnego trafiania do buzi. Niezależnie czy zdecyduje się na karmienie łyżeczką, czy postawisz na metodę BLW, będziesz potrzebować odpowiedniej miseczki, kubeczka czy sztućców dostosowanych do konkretnych potrzeb dziecka. Produkty dla niemowląt, jak wszystko, mogą być proste oraz funkcjonalne lub też niesamowicie skomplikowane, oraz zbędne. Wybierając produkty sprawdzone oraz polecane przez specjalistów gwarantujemy, że nie utrudnimy naszemu maluszkowi etapu rozszerzania diety a wręcz przeciwnie — ułatwimy go.

zestaw chłopiec Zestaw zestaw dziewczynka

BOBAS LUBI WYBÓR

Wybierając akcesoria do rozszerzania diety, zawsze stawiajmy na takie, które umożliwią oraz zachęcą dziecko do samodzielnego jedzenie. Krzesełko do karmienia, które jest wygodne, bezpieczne oraz posiada podnóżek, powinno znaleźć się na szczycie naszej zakupowej listy. Otwarty kubeczek, który dziecko może trzymać, zachęci je do wcześniejszej nauki samodzielnego picia, a miseczki i talerzyki z przyssawką, która przylega mocno do blatu, pomogą dziecku poczuć się pewnej podczas nabierania pokarmu.

KRZESEŁKO


Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, krzesełko do karmienia powinno posiadać podnóżek. Jest on niezbędny, aby dziecko podczas posiłku przybrało odpowiednią oraz komfortową postawę. Kręgosłup dziecka zostanie odciążony, a maluch chętnie będzie w nim siedział. Wybierając krzesełko, zwróćmy uwagę, z jakich materiałów jest ono wykonane, krzesełka tapicerowane są naszym zdaniem bardzo ciężkie do utrzymania w czystości. Najlepszym wyborem będą krzesełka z najmniejszą ilością zakamarków, zdejmowaną tacą oraz szelkami, które można prać.

>> TU KUPISZ PODNÓŻEK

ŚLINIACZEK NA START

Jaki śliniaczek dla niemowlaka wybrać? Decydując się na karmienie łyżeczką, przy wyborze śliniaka zwróćmy uwagę na to, aby był on:

  • Lekki, by nie obciążać ramion, szyi oraz kręgosłupa dziecka — unikaj ciężkich, sztywnych plastikowych śliniaków.
  • Dobrze przylegający przy szyi, dzięki regulowanemu zapięciu.
  • Posiadający kieszonkę na spadające resztki posiłku.
  • Łatwy w utrzymaniu czystości oraz odporny na wielokrotne pranie.

Kangurek falbanka kangurek chłopiec napy

Zobacz Śliniaki Kangurek

ŚLINIAK Z RĘKAWAMI

Śliniak z rękawami i kieszonką to najlepszy wybór dla stosujących metodę BLW oraz dzieci, które coraz chętniej samodzielnie spożywają swój posiłek. Śliniak przede wszystkim ma zapewniać komfort podczas posiłku oraz chronić ubranko dziecka od plam, oraz zamoczenia. Nie wyobrażasz sobie jedzenia w przemoczonej koszulce? My również, a idąc dalej, chciałbyś jeść na golasa? Nawet w okresie letnim? Pamiętaj, że skóra dziecka jest bardzo delikatna, a alergie kontaktowe niestety mogą się zdarzyć.


Śliniak z rękawami powinien być:

  • Wodoodporny, chroniący ubranko od zamoczenia. Zwróć uwagę na to, aby śliniak posiadał membranę, a nie tylko impregnację, która z czasem spiera się ze śliniaka.
  • Zapinany na napy — najtrwalsze rozwiązanie, które można dopasować do szyi dziecka.
  • Odporny na wielokrotne pranie, wyobrażasz sobie nie prać śliniaka, który ma kontakt z produktami spożywczymi? Niestety na rynku pojawiają się śliniaczki, których nie można prać w pralce, ponieważ tracą swoje właściwości!
  • Stworzony z bezpiecznych oraz certyfikowanych materiałów.
  • Wygodny, nie krępujący ruchów. Śliniak powinien być miękki, nie powinien szeleścić a dobrze przylegać do ubranka.

Pamiętaj, że śliniak również może posłużyć jako fartuszek do malowania, oraz zabaw sensorycznych.

Zwróć również uwagę na to, że śliniaki czy fartuszki, które są mocowane do blatu krzesełka za pomocą przyssawek lub wiązania mogą wydłużyć czas niezbędny do pomocy dziecku w przypadku zakrztuszenia się. W przypadku nagłej sytuacje automatycznie chcemy wyciągnąć malucha z krzesełka, zapominając, że trzeba wcześniej ściągnąć śliniak lub poluzować mocowania. Nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki podczas posiłków.

Komfort podczas posiłku jest bardzo ważnym elementem całego procesu poznawania nowych smaków, tekstur oraz zapachów. Również ze względów ekologicznych warto zainwestować w dobrej jakości śliniaki. Ilość poplamionych ubranek zostanie zmniejszona, a ciuszki będą mogły posłużyć młodszemu rodzeństwu, maluszkom znajomych czy osobą w potrzebie.

Śliniak z długim rękawem śliniaki z rękawami Wodoodporny śliniak

ZOBACZ ŚLINIAKI Z RĘKAWAMI

DODAJ MATĘ

Nauka samodzielnego jedzenia to nie tylko bałagan oraz jedzenie na podłodze, a niezwykle ważny etap życia naszego dziecka. Aby ograniczyć ilość marnowanego jedzenia oraz odpowiednio zabezpieczyć podłogę pod krzesełkiem zaopatrz się w matę ochronną.

Wielofunkcyjność maty gwarantuje, że wykorzystasz ją jako:

  • matę ochronna pod krzesełko do karmienia,
  • matę ochronna na stolik podczas zabaw plastycznych,
  • matę do zabawy,
  • koc piknikowy,
  • matę do przewijania.

Mata ochronna Wodoodporna mata mata

ZOBACZ MATY OCHRONNE

PIERWSZY TALERZYK


Używanie talerzyka w rzeczywistości minimalizuje bałagan. Pokarmy mają określone miejsce, więc nie jest już tak kuszące, aby popychać oraz rozsmarowywać jedzeniem po całym blacie krzesełka. Co najważniejsze, używanie talerzyków i miseczek faktycznie wspomaga rozwój chwytu szczypcowego, ponieważ Twoje dziecko może używać talerzyka i miseczki do precyzyjnego pobierania jedzenia. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, szukając najlepszego talerzyka do rozszerzania diety:

  • Przyssawka, która mocno przylega do blatu. Niestety niemowlęta uwielbiają podnosić talerzyk oraz wyrzucać go poza krawędź krzesełka. Mimo iż jest to frustrujące dla rodziców, jest to normalna część rozwoju, gdyż dziecko dostrzega związki skutkowo-przyczynowe.
  • Talerzyk z przegródkami, które ułatwią dziecku rozpoznawanie poszczególnych kategorii pokarmów, a rodzicom podawanie odpowiednich ilości oraz różnorodnych składników żywieniowych.

Być może warto już teraz zainwestować w talerzyk z przegródkami, które oddzielają elementy posiłku od siebie. Zdarza się, że dzieci przechodzą fazę, kiedy nie lubią, gdy jedzenie styka się, czy miesza się ze sobą.

Talerzyki Talerzyki z przyssawką Talerzyk do rozszerzania diety

ZOBACZ TALERZYKI

MISECZKA Z PRZYSSAWKĄ


Tak, koniecznie z przyssawką. Chyba nie chcemy latającej miseczki z zupką czy kaszką? Idealna miseczka to taka, z której można wygodnie nabierać pokarm.
Miseczka z przykrywką, również posłuży jako pojemnik do przechowywania posiłku lub pojemnik na przekąski, który możemy zabrać ze sobą w podróż.

Miseczki z przyssawką Miseczki dla dzieci Miseczki blw

ZOBACZ MISECZKI

ODPOWIEDNIE SZTUĆCE


Odpowiednia łyżeczka dla niemowlaka, kiedy wybieramy karmienie metodą tradycyjną, powinna być niezbyt głęboka, a wąska z wydłużoną rączką. Pierwsze posiłki to głównie ściąganie i zasysanie pokarmu z łyżeczki podawanej przez rodzica.


Kiedy rodzice myślą o produktach do rozszerzania diety metodą BLW często zapominają o sztućcach. Jeżeli nie karmisz dziecka metodą tradycyjną, a uczysz je samodzielnego jedzenia rączkami, to z czasem również warto zachęcać swoje dziecko do używania sztućców. Większość łyżeczek oraz widelców dla niemowląt jest zaprojektowana tak, aby rodzic mógł karmić pociechę, nie są one jednak tak łatwe do obsługi przez dziecko. Wybierz opcje, które pasują do malutkiej dłoni dziecka, mniejsze łyżeczki z krótkimi rączkami, aby maluch nie musiał manewrować długimi uchwytami.

sztućce blw sztućce do nauki jedzenia Sztućce dla dzieci 

ZOBACZ SZTUĆCE

OTWARTY KUBEK

Czy wiesz, że Twoje dziecko może zacząć używać otwartego kubka już na początku rozszerzania diety?

Bezpośrednie przejście do otwartego kubka zamiast kubka niekapka jest znacznie lepsze dla zgryzu oraz higieny jamy ustnej Twojego dziecka, a to oznacza, że ​​nie musisz później odstawiać kubka niekapka. Kubki niekapki rozleniwiają mięśnie jamy ustnej dziecka, wpływając na późniejsze problemy np. wady zgryzu czy próchnicę.

Najlepsze kubki dla niemowląt to te, które są stworzone z myślą o małych rączkach Twojego dziecka. Wybieraj mniejsze kubeczki przeznaczone dla niemowląt, aby łatwiej było maluszkowi kontrolować przepływ wody podczas picia.

BIDON ZE SŁOMKĄ

Słomki też są dobre!

6-miesięczny maluch może zacząć pić z bidonu ze słomką. Będzie to świetny trening mięśni twarzy Twojego dziecka. Bidon ze słomką jest idealnym rozwiązaniem poza domem, kiedy niekoniecznie chcemy lub możemy użyć otwartego kubeczka.

Bestsellerowe bidony B.Box posiadają słomkę z obciążnikiem, dzięki czemu dziecko może wypić wodę do ostatniej kropli w każdej pozycji. Bidon jest niesamowicie szczelny, nie przecieka, oraz można do niego dokupić wymienne słomki.

kubek blw Kubki i bidony dla dzieci kubek doidy

ZOBACZ KUBKI I BIDONY

BEZPIECZNE PRZECHOWYWANIE POSIŁKÓW

Pojemniki na żywność to świetne rozwiązanie do przechowywania jedzenia poza domem. Do przekąsek świetnie sprawdzą się specjalnie zaprojektowane kubeczki niewysypki. Przygotowując posiłki dla dziecka w domu, często zastanawiamy się, w czym je przechowywać. W sklepach możemy spotkać wiele rodzajów pojemników, jednak plastik, z którego zostały wykonane może zawierać szkodliwe substancje, szczególnie dla małych dzieci. Wybieraj pojemnik przeznaczone dla dzieci do przechowywania żywności w lodówce czy zamrażarce.

Przechowywanie pokarmów poejmniki beaba Pojemniki do mrożenia oxo tot

ZOBACZ POJEMNIKI DO PRZECHOWYWANIA

KSIĄŻKI/PORADNIKI


Szukając sprawdzony informacji zachęcamy Was do sięgnięcia po bestsellerowe poradniki zawierający najnowsze standardy żywienia niemowląt, kompleksowo poruszające temat żywienia dzieci. W przypadku braku pomysłów na menu naszej pociechy możemy skorzystać z setek przepisów znajdujących się w książkach z przepisami dla dzieci. Zawierają ona szeroki wybór przepisów na różnorodne dania dostosowane do wieku dziecka, które pobudzą jego zmysł smaku.
Aby ułatwić planowanie posiłków sięgnij po tygodniowy planer posiłków, zaoszczędzisz czas oraz będziesz miała pewność, że menu Twojego dziecka jest zbilansowane.

Planer posiłków dla dzieci książki z przepisami dla dzieci Książki BLW

ZOBACZ KSIĄŻKI

Wszystkie mamy kochają produkty, które ułatwiają codzienne życie. Oczywiście rozszerzanie diety nie wymaga wymyślnego sprzętu! Dokonując właściwego zakupu oszczędzimy sobie sporo nerwów i czasu. Początki rozszerzania diety to wyjątkowy czas zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Wybierając produkty do rozszerzania diety dziecka, wybierajmy wyłącznie te z pewnego źródła. Mamy wtedy pewność, że spełniają one wszystkie niezbędne normy bezpieczeństwa oraz że przeszły obowiązkowe kontrole.

Na koniec miła niespodzianka!

Rabat na START -10% obejmujący cały asortyment Moon Bloom - MOON10*

*Kod rabatowy nie obejmuje zestawów produktów oraz nie łączy się z innymi kodami rabatowymi.



Oprac. Beata Pakla-Bieda
Pedagog wczesnoszkolny i przedszkolny z przygotowaniem pedagogicznym oraz wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, Child Nutrition Diploma Course - CPD Accredited