Czy krzesełko powinno mieć podnóżek? Wpływ na postawę dziecka.

Czy krzesełko powinno mieć podnóżek? Wpływ na postawę dziecka.

Na prawidłowy rozwój Twojego dziecka wpływają produkty, które go otaczają oraz z których korzysta na co dzień. Wybierając krzesełko do karmienia, musimy brać pod uwagę, że maluch będzie w nim sadzany przynajmniej 3 razy dziennie. To, że krzesełko powinno mieć wygodne oraz dobrze wyprofilowane siedzisko, szeroki blat na odpowiedniej wysokości oraz posiadać zabezpieczenie w postaci szelek wiemy od dawna. Czy zwracamy uwagę na tak ważny element, jakim jest podnóżek? Niestety na rynku nadal możemy trafić na krzesełka bez stabilnej podpory dla dziecka.

Stoisz przed wyborem krzesełka do karmienia? Czytaj dalej!

Jedynym z najważniejszy elementów krzesełka do karmienia, powinien być podnóżek, a jeszcze lepiej regulowany podnóżek. Podparcie dla małych stópek dziecka jest niesamowicie ważne, niestety najpopularniejsze krzesło, które na dobre zagościło w Waszych domach, owego nie posiada. Krzesełko Ikea Antilop mimo swojej wady, którą w prosty sposób można naprawić jest naszym skromnym zdaniem krzesełkiem idealnym. Ekspresowe w czyszczeniu, ściągany blat, który z łatwością możemy zdemontować oraz opłukać pod wodą gwarantuje oszczędność czasu. Brak trudnych w czyszczeniu zakamarków, dzięki czemu wiemy, że nie czeka na nas niespodzianka w postaci reszek jedzenia z niedzielnego obiadku. Lekkość krzesełka pozwala na przesuwanie go jedną ręką, a w razie potrzeby spakowania i zabrania z nami na weekend – wypinamy nogi na raz, dwa, trzy, cztery.

Co zyskujemy zapewniając dziecku krzesełko z podnóżkiem:

       Dziecko przybiera odpowiednią postawę - lepsze trawienie i połykanie,

       zapewnia niezbędne odciążenie dla kręgosłupa,

       zapobieganie ucisku na tętnice w nogach,

       daje poczucie bezpieczeństwa,

       sprawia, że krzesełko staje się komfortowe dla dziecka,

       brak podnóżka u nóg jest często przyczyną tego, że dziecko nie chce siedzieć w foteliku.

Ile czasu twoje dziecko spędza w krzesełku do karmienia?

No właśnie, często wydaje nam się, że jest to tylko krótka chwila. Niestety jest to bardzo mylne spostrzeżenie, sumując czas, który dziecko spędza w krzesełku, wychodzi nam dość sporo. Trzy razy dziennie po 15 min doliczając do tego spożywanie przekąsek, daje nam godzinę. Godzina dziennie, która wpływa na postawę Twojego dziecka. Według specjalistów odpowiednia pozycja oraz komfort podczas spożywania posiłku jest bardzo istotna.

„Ważnym elementem krzesełka jest podnóżek. Zapewniając podparcie dla stóp, wpływa on na prawidłowe ustawienie innych części ciała dziecka. To ciekawe, ale podparcie stóp przekłada się nawet na właściwe ustawienie głowy, czyli ma związek z prawidłowym żuciem i połykaniem. Zmniejsza również szansę na aspirację pokarmu do dróg oddechowych podczas zakrztuszenia. Ważne jest to, aby wysokość podnóżka była regulowana” - Karolina Wolnik-Piernicka, Mgr fizjoterapii, terapeuta NDT-Bobath

Mamy to!

Rozwiązaniem braku podnóżka w popularnym krzesełku Ikea Antilop jest niesamowicie pomysłowy produkt polskiego producenta Pimi. Podnóżek Pimi można regulować poprzez swobodne przesuwanie go góra – dół i zaciskanie dołączonych śrub. Podnóżek można zacisnąć bardzo mocno, nie ma obawy, że zsunie się na dół. Nie ma potrzeby wyginania nóg krzesełka jak w innym popularnym rozwiązaniu. Możliwość umieszczenia stop na podnóżku daje dziecko poczucie stabilizacji oraz zapewnia prawidłową postawę całego ciała maluszka podczas karmienia. Teraz zarówno Ty, jak i Twój maluch może skupić się na poznawaniu nowych smaków, zapachów oraz tekstur.